vrata2020

Šetrenie na stavbe sa nevypláca. Niektoré práce radšej zverte odborníkom

Šetrenie na stavbe sa nevypláca. Niektoré práce radšej zverte odborníkom

S príchodom teplého počasia na jar a predovšetkým v lete rastie počet stavieb či rekonštrukcií. Oproti zime je to v priemere až o 70%. Rad ľudí v poslednej dobe dáva prednosť svojpomocným prácam pred stavebnými firmami. Ušetriť sa tak dajú až státisíce eur. Kým bez pozemku vyjde jeden meter štvorcový domu postaveného svojpomocne zhruba na sedem až dvanásť tisíc eur, u developerov je to totiž často až trojnásobne viac. Odborníci ale varujú, že nie na všetkom sa šetrenie vypláca. Dokonca naopak. Na nasledujúcich riadkoch preto nájdete niekoľko dobrých rád a tipov, ako postupovať, ak sa rozhodnete stavať či rekonštruovať.

Stavba svojpomocne:

Rozhodli ste sa pre stavbu či rekonštrukciu vlastnými silami? Nezabudnite hlavne na:

  • Nechať si spracovať kvalitný projekt stavby. Podľa neho sa budete pri práci riadiť. Pokiaľ bude zlá už táto fáza, prinesie veľa ťažkostí pri realizácii. Oplatí sa preto precíznosť.
  • Vytvoriť si dobrý plán, čo a ako robiť. Ak si nie ste s niečím istí, obráťte sa radšej na profesionálov. Vyhnete sa tak vážnym problémom.
  • Zabezpečiť si stavebný dozor. Laik totiž odvedenú prácu nebude vedieť poriadne skontrolovať, alebo si s niektorými problémami sám neporadí.
  • Minimálne špecializované práce, ako napríklad montáže okien, tieniacej techniky, dverí či garážových brán, nechať odborníkom. Pri neodbornej montáži môže ľahko dôjsť k ich poškodeniu, mnoho  výrobcov navyše so správnou montážou spája záruky.
  • Prenechať odborníkom tiež elektroinštaláciu, vodovod a kanalizáciu.
VRATA_POSUVNA_BIG
VRATA_POSUVNA_BIG

Stavba pomocou stavebnej firmy:


Ak ste sa rozhodli osloviť stavebnú firmu, tu je niekoľko rád, ako postupovať v takomto prípade:

  • Nechať si urobiť rozpočet stavby a taktiež projekt. Dobré je osloviť aspoň tri firmy a ich ponuky porovnať. Pamätajte, že najlacnejšia nemusí byť zďaleka tá najlepšia.
  • Rovnako ako v prvom prípade si zaistiť stavebný dozor. Platí totiž to isté, čo pri stavbe svojpomocne. Amatér murárov poriadne neskontroluje a nemožno sa spoliehať na ich precíznosť.
  • Odborné práce nechať špecialistom. Ani v tomto prípade nemá zmysel snažiť sa ušetriť napríklad pri montáži dverí pomocou murárov. Aj keď by určite mnohí z nich boli k takej práci ochotní, riziko poškodenia či úplného zničenia výrobku je vysoké.

    Na záver potom máme ešte jedno odporúčanie. Ak si nie ste stopercentne istí, že stavbu svojpomocne skutočne zvládnete, nechajte ju radšej profesionálom. Takýto postup totiž môže byť vo výsledku lacnejší, než prípadné zložité opravy chýb či nedorobkov, ktorých sa ako amatéri pri práci dopustíte.

 

Snímek 119
Snímek 119