vrata2020

Pripojenie tieniacej techniky do systému chytrej domácnosti môže ušetriť aj 30 percent nákladov za vykurovanie

Pripojenie tieniacej techniky do systému chytrej domácnosti môže ušetriť aj 30 percent nákladov za vykurovanie

Späť
Štítky:

Komplexný systém chytrej domácnosti dokáže svojim užívateľom ušetriť až 30 percent nákladov. K tomuto číslu viedla zhruba sedemdesiatročná cesta od prvých diaľkových ovládačov až po dnešné inteligentné systémy, ktoré napríklad vďaka prepojeniu vykurovania a tieniacej techniky regulujú náklady na vykurovanie podľa vonkajšieho počasia.

Vývoj chytrých domácností

 • História smart technológií siaha až do roku 1950, kedy si prvý inteligentný dom postavil americký kutil Emil Mathias. Dom známy ako Push Button Manor (doslova "panstvo na tlačidlo") vedel okrem iného na stlačenie tlačidla spustiť žalúzie a zatvoriť okná.
 • Snahy o automatizáciu našich domovov pokračovali aj v 80. rokoch, kedy dorazili prvé programovateľné termostaty a tiež domáce počítače, roku 1984 sa potom oficiálne objavil aj pojem "smart house".
 • Prvý dom ovládaný cez vreckový počítač bol predstavený roku 1999 a jeho podanie sa príliš nelíšilo od súčasných riešení. Disponoval chytrými zámkami, ovládačmi osvetlenia a vykurovania, kamerovým bezpečnostným systémom, a dokonca aj skenerom čiarových kódov pre vytvorenie nákupného zoznamu.
 • Naozajstný rozmach v oblasti automatizovaných a chytrých domov potom nastal po nástupe nového tisícročia. V Európe sa medzi rokmi 2014 a 2017 počet smart domácností strojnásobil, pred rokom bol potom ich podiel na Slovensku 4 percentá.

Snaha o energetické úspory

 • Rast popularity tohto riešenia pozorujeme aj v spoločnosti LOMAX, a to predovšetkým u mladej generácie. Dôvodom obľuby nie je pritom obľuba moderných technológií či túžba po komforte, ale predovšetkým snaha o maximalizáciu energetických úspor.
 • Užívatelia túto otázku riešia najmä v zime, ktorá je kvôli chladnému počasiu spojená s výdavkami na vykurovanie. Pomôcť v tomto smere môžu najmä predokenné rolety, ktoré sa môžu oprieť o výborné tepelno-izolačné vlastnosti.
 • Výrazne sa to prejavuje predovšetkým v noci, kedy rolety prispievajú k udržaniu tepla v interiéri a bránia ochladzovaniu z okolia. Domácnosť preto nie je nutné toľko vykurovať ako bez použitia roliet. Celková úspora sa podľa našich výpočtov pohybuje okolo desiatich percent. Predovšetkým u väčších objektov sa tak môže jednať o stovky eur ročne.
IMG_9507ROLETY
IMG_9507ROLETY

Komplexné prepojenie ušetrí 30 % nákladov

 • Ešte vyššie úspory je potom možné dosiahnuť prepojením s ďalšími domácimi zariadeniami do systému chytrej domácnosti. V prípade tieniacej techniky sa pritom nemusí jednať len o predokenné rolety, z hľadiska úspor za vykurovanie môžu byť v tomto smere veľmi užitočné aj vonkajšie žalúzie.
 • Pri prepojení so systémom vykurovania totiž inteligentná domácnosť rozpozná, aký spôsob je v danú situáciu pre ohrievanie interiéru najefektívnejší.
 • V prípade slnečných zimných dní tak vytiahne žalúzie a zároveň vypne kúrenie. Pre užívateľov to znamená výraznú úsporu za vykurovanie, ktorá sa najmä pri dlhých zimách môže ešte znásobiť.
 • Odborníci tvrdia, že úspory spojené s prevádzkou domácnosti môžu vďaka prepojeniu zariadení do komplexného smart systému dosahovať až 30 percent celkových nákladov. Záleží však aj na rade ďalších faktorov. Napríklad na orientáciu domu, ploche okien či počte slnečných dní v danom roku.
 • Výšku úspor tiež výrazne ovplyvňuje fakt, či sa domácnosť nachádza v bytovom či rodinnom dome, kde platia iné pravidlá pre rozúčtovanie tepla.

Výhody z hľadiska bezpečia

 • Takzvaná inteligentná domácnosť pri vhodnom prepojení jej jednotlivých častí nemusí znamenať len úsporu energie. Výhodou je tiež zvýšenie bezpečnosti domácnosti v momentoch, kedy v nej používateľ nie je prítomný.
 • Vďaka automatizácii je možné jednotlivé prvky naprogramovať tak, aby vytvorili zdanie, že sa človek doma naozaj nachádza. V tomto smere existuje celý rad variantov od večerného rozsvecovania svetiel až po pohyb roliet či žalúzií rôzne počas dňa.
 • Užívateľ má možnosť si jednotlivé prvky buď naprogramovať, a teda sa spoľahnúť priamo na systém chytrej domácnosti, alebo prvky diaľkovo ovládať pomocou aplikácie prakticky odkiaľkoľvek na svete. Obe varianty pritom potenciálneho zlodeja spoľahlivo odradia.